Det er vigtigt at komme godt fra start her i livet, specielt hvis man er en lille nyfødt baby. Dog starter ethvert liv med fødsel. En fødsel kan være en hård omgang for både mor og barn.
Som osteopater er vi specielt uddanet til at behandler babyer og spædbørn, og mange af de komplikationer og gener der måtte opstå tidligt i de små nyfødtes liv. Børn er heldigvis bygget til at kunne klare en fødsel, og langt de fleste babyer klare sig igennem helt uden skrammer. Andre er dog ikke helt så heldige, hvilket kan medføre komplikationer eller problemer som oftest viser sig i dagene eller ugerne efter fødslen. Nogle af de hyppigste komplikationer efter fødsel hos nyfødte babyer er bl.a.
Hos Odense Rygklinik ser vi hyppigt nyfødte og spædbørn med de problemstillinger som nævnt ovenfor. Vi har god erfaring med behandling af spædbørn, og oftest virker behandlingen bedre jo hurtigere vi går i gang. Vent derfor ikke for længe med tage kontakt til din osteopat hvis du/i oplever problemer eller udfordringer. Snak også gerne med jeres sundhedsplejerske eller egen læge for råd.
Book din tid allerede i dag, eller ring til os for uforpligtende snak om jeres udfordringer.
© 2023 Odense Rygklinik – Designet af Aveo web&marketing